Kinobus.pl. O kinie w drodze

Kinobus_grafika

Trzy dni, czternaście miejscowości, dwa plenerowe i kilka kinowych pokazów filmowych, kilkanaście kin, kilkudziesięciu kinomaniaków. W dniach 28-30 sierpnia Kinobus wyruszy podkarpackimi drogami w poszukiwaniu ducha filmu. Powoli odkrywamy trasę festiwalu.

– Poznamy historie zamkniętych i działających kin – zapowiada Maciej Gil, historyk filmu, autor trasy pierwszego polskiego Kinobusu – spotkamy się z byłymi i obecnymi pracownikami tych kin, działaczami DKF-ów, znawcami filmowej historii regionu. Nie tylko w kinach będziemy się zatrzymywać, bo na Podkarpaciu atrakcji nie brakuje – dodaje.

Uczestnicy festiwalu odwiedzą kino, które świetnie prosperuje, mimo że działa w małej miejscowości blisko dużego miasta, gdzie jest kilka multipleksów. Poznają również filmową tradycję uzdrowisk. W dwóch miastach planowane są spacery szlakami dawnych kin. W kolejnych dwóch niedziałającym miejscom na jeden seans zostanie przywrócone filmowe życie. Organizatorzy nie zapominają również o najmłodszych miłośnikach wielkiego ekranu; w jednej z odwiedzanych miejscowości odbędzie się bezpłatna projekcja filmów dla dzieci oraz warsztaty. Pasażerowie Kinobusu przygotują otwarte, bezpłatne projekcje plenerowe: 28 sierpnia w Sanoku na dziedzińcu Zamku Królewskiego oraz 29 sierpnia w Jaśle w ramach obchodów 650-lecia miasta i 10. Międzynarodowych Dni Wina. Codziennie uczestnicy kinofilskiej wyprawy odwiedzą też lokalne muzea, by poznać historię i kulturę Podkarpacia. Szczegółowy program organizatorzy ujawnią do końca maja na stronie http://www.kinobus.pl

Koszt udziału w trzech dniach festiwalu to 170 zł (w cenie wikt i opierunek). Sprzedaż biletów on-line ruszy 1 czerwca.

Uwaga! Organizatorzy zwracają się z prośbą do osób, które posiadają ulotki, programy, plany, zdjęcia i inne pamiątki związane z historią podkarpackich kin o udostępnienie ich do zarchiwizowania i umieszczenia na stronie internetowej Kinobusu. Zostaną one zeskanowe lub sfotografowane i zwrócone właścicielom. Kontakt: Maciej Gil, maciej@cyrkedison.org, tel. 503 035 073.

Organizatorem polskiego Kinobusu jest Fundacja Wspierania Kultury Filmowej Cyrk Edison z Krakowa, która prowadzi Kino Agrafka, Kinokawiarnię Kika i DKF Rozpięci oraz wydaje „X. Informator Kin Studyjnych”.

Projekt Kinobus / Podkarpacie 2015 otrzymał wsparcie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz został objęty Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Podkarpackiego pana Władysława Ortyla.

Patroni medialni: Aktivist, Stopklatka.pl, Radio Rzeszów, Nowiny, nowiny24.pl.

Partnerzy: Uzdrowisko Rymanów, Stowarzyszenie Kobiety i Wino, Kawa Rzeszowska.Kategorie:Uncategorized

Tagi: , , , , , ,

1 reply

  1. Świetna inicjatywa 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: