Jancis urodzinowo

Dzisiejszy wpis jest podwójnie świąteczny, bo niedzielno-urodzinowy. Co prawda Stowarzyszenie świętowało kolejną świeczkę na torcie jakiś czas temu, ale dziś możemy zaśpiewać „Happy birthday!” naszej członkini honorowej Jancis Robinson.

14681687_1157319051014486_1765333836831310375_n

Podobno w przypadku kobiet o wieku się nie rozmawia, dlatego w zamian możemy przez chwilę spojrzeć w kierunku tego co sprawiło, że Jancis jest tym kim jest i dlaczego w dzień wina degustuje, a wieczorem może je pić.

Pierwsza osoba niezwiązana zawodowo ze światem winiarskim, która otrzymała tytuł Master of Wine, autorka ponad 20 książek o winie, zwolenniczka ciężkiej pracy i perfekcyjnego zarządzania czasem. Z drugiej strony jednak osoba pełna ciepła, niestwarzająca niepotrzebnego dystansu, potrafiąca oddzielić życie służbowe od prywatnego.

Zaczęła przygodę z winem w wieku 25 lat pisząc dla magazynu Wine&Spirit. Przez lata wpisała się w świat winiarski licznymi publikacjami, z których wiele jest jednymi z ważniejszych i najbardziej kompletnych encyklopedii o winie. Nazwana przez magazyn Decanter „najbardziej szanowanym krytykiem wina i osobą piszącą o winie na świecie”, została później odznaczona przez ten sam magazyn nagrodą Kobiety Roku 1999. Przez szereg lat zdobyła wielkie ilości nagród i wyróżnień, z których zdecydowanie wybija się przyznany w 2003 roku Order Imperium Brytyjskiego.

Oprócz książek pisze także co tydzień do Financial Times, a także codziennie na swojej stronie i profilu na Twitterze. Doradza również w wyborze win do piwnic królowej Elżbiety II.

Mówi, że umiejętność zarówno myślenia ścisłego jak i humanistycznego, którą zdobywała studiując matematykę i filozofię, umożliwia jej zarówno świetne planowanie, jak i myślenie kreatywne. Prywatnie nie ma ulubionego regionu, stylu czy koloru wina, a za swoje największe osiągnięcie przewrotnie uważa swoje dzieci. 🙂

O Jancis można rozpisywać się długimi zdaniami i akapitami, jednak nie o to tu chodzi. Najważniejsze jest dzisiaj „Wszystkiego najlepszego” i życzenia wielu kolejnych, równie spektakularnych sukcesów oraz dalszej satysfakcji z każdego kolejnego dnia i każdego łyku wina.

A zatem: Wszystkiego najlepszego!

 

A tutaj krótki film, rzeczy podstawowe, jednak… co za klasa:

 

wywiady z Jancis:

http://monikabielkavescovi.com/atlas-w-swiecie-win/

https://wineonsix.com/talking-with-jancis-robinson-about-wine-and-time/

http://aeyalgross.com/blog/?p=60515

 

Jancis Robinson o winach polskich i stowarzyszeniu Kobiety i Wino

https://www.jancisrobinson.com/articles/polands-growing-wine-culture

https://www.ft.com/content/f9125f40-e74d-11e6-967b-c88452263daf

 

zdjęcie z okładki z http://www.jancisrobinson.com

tekst: Vanessa SzydłowskaKategorie:Kobiety Wina

3 replies

  1. Janis is so cute. I really wish her a wonderful birthday.

  2. That looks like an interesting birthday.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: