Gruzińska Supra

Na zaproszenie Narodowej Agencji Win z Gruzji nasza członkini Anna Anasik miała okazję reprezentować Stowarzyszenie Kobiety i Wino na inauguracji kampanii promującej gruzińskie wina w Polsce. Oprócz degustacji 6 win na spotkaniu przedstawiono także wyniki najnowszego badania przeprowadzonego przez Instytut SW Research ukazującego czy Polacy lubią wino i jaki mają stosunek do wina gruzińskiego.

Dla Gruzinów świętowanie jest niezwykle istotną częścią dziedzictwa kulturowego w związku z czym spotkanie miało charakter supry, czyli tradycyjnej gruzińskiej uczty. Nie zabrakło tradycyjnych gruzińskich przysmaków takich jak badridżani, lobio, pchali czy chaczapuri i oczywiście wina do degustacji. Dzięki toastom Pawła Lorocha, dziennikarza kulinarnego, występującego w roli tamady – mistrza ceremonii – uczestnicy spotkania mogli poczuć się jakby byli w Gruzji.

Kaukaz uznawany jest za kolebkę winiarstwa, a wina gruzińskie to 8000 lat tradycji. Według Narodowej Agencji Wina z Gruzji występuje tam aż 525 odmian winorośli. Do najpopularniejszych szczepów należą Rkatsiteli, Saperavi – dwie dominujące odmiany a także Mtsvane Kakhuri, Tsolikouri, Kisi czy Khikhvi. Polska jest trzecim największym odbiorcą win gruzińskich na świecie, a Polacy chętnie sięgają po wina pochodzące z Gruzji. Z informacji Narodowej Agencji Win z Gruz Alazani Valley, Old Tbilisi, czy Saperavi to najbardziej lubiane przez Polaków rodzaje win gruzińskich. Pochodzą one z Kachetii (Kakheti), czyli  najstarszego na świecie regionu winiarskiego, leżącego we wschodniej części Gruzji.

Podczas inauguracji kampanii promującej gruzińskie wina w Polsce degustację win poprowadził Szymon Milonas, sommelier i ambasador win gruzińskich w Polsce. Na spotkaniu uczestnicy mieli okazję spróbować zarówno win białych, pomarańczowych  jak i czerwonych.

Lista degustowanych win:

  1. Kondoli – Rkatsiteli
  2. Qimerioni – Rkatsiteli, 2019
  3. Sevsamora Winery – Kisi 2019
  4. Qvevri Wine Cellar – Khikhvi 2020  
  5. Shilda – Saperavi 2020
  6. Aleksandreuli LTD – Aleksandreuli 2019


Kategorie:Imprezy winiarskie

Tagi: , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: