La Saint Vincent 2022 – nasza wyjątkowa parada

Dokładnie 9 miesięcy temu brałyśmy udział w wielkiej, corocznej paradzie z okazji święta winiarzy Saint Vincent. Wydarzenie dla nas wyjątkowe, ponieważ po raz pierwszy w historii udział w nim wzięła organizacja spoza Szampanii! To był niezwykły zaszczyt, a uczestnictwo naszego Stowarzyszenia w tym wydarzeniu musiało zostać poprzedzone specjalną zgodą Archiconfrerie Saint-Vincent de la Champagne .

La Saint Vincent (Święty Wincenty) to francuska tradycja istniejąca od średniowiecza – święto winiarzy – obchodzone 22 stycznia. Winiarze z każdej winiarskiej miejscowości, często zrzeszeni w bractwach, spotykają się, aby podziękować swemu Patronowi za minione zbiory i oddać się pod Jego opiekę na nadchodzący rok.

22 stycznia wszystkie prace w winnicach zatrzymują się.

Winiarze, rodzina, sąsiedzi, przyjaciele (czasami z daleka), uczestniczą w uroczystościach organizowanych z okazji Saint-Vincent.

Winiarze, ubrani w stroje z epoki, idą w procesji do kościoła. Parada jest bardzo radosna i kolorowa: narzędzia pracy są z tej okazji przystrojone, niektórzy młodzi obracają beczki, inni tańczą i śpiewają, jeszcze inni niosą rzeźby św. Wincentego…Winiarze niosą do kościoła beczułkę młodego wina i brioche. Wino zostanie ofiarowane kapłanowi jako wino mszalne a poświęcona brioche zostanie podzielona podczas nabożeństwa.

Anna Météyer – to dzięki Tobie miałyśmy możliwość reprezentować nasze Stowarzyszenie podczas parady. Dziękujemy za Twoje zaangażowanie na szczeblach organizacyjnych.

Podziękowania dla naszej Członkini, Beatki Malczewskiej za uszycie dla nas pięknych czerwonych spódnic i czepków.


Tekst

Renata Targosz
Prezes Stowarzyszenia Kobiety i Wino od roku 2019 (w roku 2022 wybrana na drugą kadencję).
Z gastronomią związana od 25 lat. Od 2013 roku prowadzi wraz z mężem wyróżnianą w przewodniku Michelin krakowską restaurację ZaKładka Bistro de Cracovie.
Więcej TUTAJ.Kategorie:Francja, Relacje

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: